"Piątka" zepchnięta z podium, ale na chwilę

15.01.2015

Nowohuckie III LO to najlepsze krakowskie liceum. Słynna „piątka” jest na miejscu drugim, a trzecie zajmuje VI LO. Tak przynajmniej wynika z analizy edukacyjnej wartości dodanej (EWD).

EWD to metoda statystyczna, która pozwala oszacować wkład szkoły, a nawet konkretnego nauczyciela, w wynik uczniów na egzaminie. Wskaźnik EWD mówi nam, jak szkoła wykorzystuje potencjał ucznia. Rozwija go czy marnuje.
EWD od kilku lat oblicza się dla gimnazjów, a od 2012 roku również dla liceów.

– Już wtedy okazało się, że mamy bardzo wysoką edukacyjną wartość dodaną, co nas niesamowicie ucieszyło i zmobilizowało do jeszcze lepszej pracy. Dzięki temu nasza szkoła z roku na rok przesuwa się w górę – mówi Marta Łój, dyrektorka III LO w Krakowie.

EWD jest o tyle ważne, że nie bierze pod uwagę wyłącznie surowych wyników matury, które w renomowanych ogólniakach zawsze będą wyższe, ale pokazuje wkład szkoły w rozwój ucznia. To pozwala zabłysnąć szkołom, które nie przyjmują najlepszych uczniów, ale potrafią rzetelnie i dobrze pracować z tymi nieco słabszymi.

- Taki wynik EWD bardzo dowartościowuje – przyznaje Marta Łój.

Teraz nauczyciele z jej szkoły zostaną dodatkowo dowartościowani. Tadeusz Matusz, wiceprezydent miasta odpowiedzialny za edukację zapowiedział właśnie, że uczący w trzech najlepszych krakowskich ogólniakach (biorąc pod uwagę właśnie wyniki EWD) dostaną wyższe dodatki motywacyjne od kolegów, którzy nie przykładają się aż tak bardzo do swojej pracy.

W gronie trzech najlepszych szkół w Krakowie, oprócz III LO im. Jana Kochanowskiego, jest również V LO im. Augusta Witkowskiego (na miejscu drugim) oraz VI LO im. Adama Mickiewicza (miejsce trzecie).

Tymczasem w opublikowanym wczoraj przez miesięcznik „Perspektywy” ogólnopolskim rankingu szkół ponadgimnazjalnych, „piątka” jest najlepszym małopolskim ogólniakiem, a wśród szkół w całym kraju zajmuje trzecią pozycję. Ranking „Perspektyw” nie bierze jednak pod uwagę wyniku EWD, ale opiera się na liczbie olimpijczyków oraz wynikach matury z przedmiotów obowiązkowych i dodatkowych. W przypadku techników dochodzi tu jeszcze wynik egzaminu zawodowego.

W rankingu „Perspektyw” pierwsze miejsce w kraju wśród liceów ogólnokształcących zajęło XIV Liceum Ogólnokształcące im. St. Staszica w Warszawie, na drugim jest wrocławskie LO nr XIV im. Polonii Belgijskiej, a na trzecim właśnie V Liceum Ogólnokształcące im. A. Witkowskiego w Krakowie.

Wśród techników najlepsze okazało się Technikum Zawodowe nr 7 w ZSE-M w Nowym Sączu, na drugim jest Technikum Łączności nr 14 w ZS Łączności w Krakowie, a na trzecim Technikum Elektroniczne w ZSE im. WP w Bydgoszczy.
„Piątka” wyprzedziła natomiast wszystkie szkoły w kraju jeśli chodzi o liczbę laureatów i finalistów olimpiad przedmiotowych.

Ogólnopolski Ranking Liceów Ogólnokształcących 2015

3. Technikum Elektroniczne im. Obr. Lublina 1939 r. w Lublinie

Ania T.
16.01.2015 11:27
Brawo Trójka!!!!!!!!! To świetne liceum!!!!!!!!!