NIK skontroluje reformę edukacji?

12.12.2016

NIK skontroluje reformę edukacji?
Rodzice skupieni wokół krakowskiego Forum Rad Rodziców wystąpili do Najwyższej Izby Kontroli z wnioskiem o przeprowadzenie kontroli zgodności z prawem, gospodarności, celowości i rzetelności procesu przygotowania przez Radę Ministrów projektu ustawy Prawo oświatowe.

Zdaniem rodziców w sprawie reformy edukacji nie przeprowadzono żadnych konsultacji. Minister edukacji od miesięcy zapewnia, że konsultacje były bardzo szerokie, kiedy jednak rodzice wystąpili z wnioskiem o udostępnienie protokołów tych konsultacji w odpowiedzi usłyszeli, że ich przebieg nie był utrwalany w formie oficjalnych dokumentów, a materiały wytworzone podczas spotkań Ekspertów Dobrej Zmiany mają charakter roboczy.

W środę w Krakowie odbędzie się nadzwyczajna sesja rady miasta w całości poświęcona reformie. Została zwołana na wniosek radnych PO. Podczas sesji małopolska kurator oświaty Barbara Nowak, ma przedstawić plan restrukturyzacji sieci szkół w Krakowie, a prezydent Jacek Majchrowski powie o skutkach, jakie niesie dla miasta wprowadzenie reformy.

Początek o godzinie 15.00. Sesja jest otwarta dla wszystkich, dlatego rodzice z FRR zachęcają, aby przyjść i zabrać głos w sprawie przyszłości swoich dzieci.

Podczas sesji radni spróbują też ponownie przegłosować projekt rezolucji do władz centralnych sprzeciwiający się wejściu w życie reformy edukacji. Na poprzedniej sesji nie udało się wprowadzić dokumentu do porządku obrad, bo sprzeciwili się temu radni PiS oraz Przyjaznego Krakowa.