Małopolska dopłaci rodzicom, którzy zatrudnią nianię

18.09.2018

Małopolska dopłaci rodzicom, którzy zatrudnią nianię
Od 1500 zł do 2100 zł dofinansowania na zatrudnienie opiekunki będą mogli liczyć rodzice, którzy zakwalifikują się do drugiej edycji projektu Małopolska Niania. Już wiadomo, że obejmie on 650 rodzin. Rekrutacja pierwszych 216 ruszy już 25 września.
 Przygotowując się do uruchomienia pilotażu Małopolskiej Niani dokładnie sprawdziliśmy jak wygląda sytuacja z dostępem do opieki nad dziećmi do lat 3. Okazało się, że w części gmin to ogromny problem, z którym niestety niewiele się robi. Z drugiej strony w badaniu opinii rodzice z Małopolski jednoznacznie wskazali, że najlepszą formą opieki nad ich dzieckiem byłaby niania – na którą niestety ze względu na domowe finanse nie mogą sobie pozwolić. Postanowiliśmy rozwiązać oba problemy, uruchamiając pierwszy w kraju program dopłat do niani – mówi marszałek Jacek Krupa.

Pilotażowa Małopolska Niania objłęła 91 rodzin z 23 gmin. Każda z nich otrzymywała przez średnio 10 miesięcy konkretną finansową pomoc – czyli 1500 zł, z czego 1000 zł pochodziło z budżetu Województwa Małopolskiego, a 500 zł – od gminy, w której dana rodzina mieszka. Efekt wsparcia jest taki, że udało się nie tylko odciążyć młodych rodziców,  ale też zaaktywizować zawodowo nianie.

- Już wiemy, że ponad 70 proc. niań było wcześniej bezrobotnych. I jak się okazuje, rodzice zatrudniali w większości osoby obce zapewniając im tym samym pełnoetatową pracę, bo niemal wszystkie nasze nianie pracowały po średnio 40 godzin w tygodniu – wylicza Jacek Krupa.

Co ważne, Małopolska Niania okazała się też strzałem w 10-tkę, jeśli chodzi o aktywizację dojrzałych osób. Co druga zatrudniona opiekunka miała skończone 50 lat. 30 proc. niań było między 31 – 50 rokiem życia. Tylko co piąta nie przekroczyła 30-tki. Widać również, że Małopolska Niania przynosi długoterminowe efekty – po zakończeniu projektu ponad 30 proc. dzieci dalej pozostawało pod opieką niani, a prawie co drugie zostało zapisane do żłobka lub przedszkola.

Nowa edycja Małopolskiej Niani

Już 25 września ma ruszyć rekrutacja do rozbudowanej wersji projektu. Tym razem Małopolska Niania 2.0 obejmie przez najbliższe trzy lata aż 650 rodzin – 216 w 2018, 216 w 2019 i 218 w 2020 roku. To w sumie 7 razy więcej niż w pilotażu programu.
Program przewiduje dwie kwoty wsparcia. Podstawowa – to co miesięczna dopłata w wysokości 1500 zł miesięcznie. Z kolei dla rodzin, które są w trudnej sytuacji finansowej (czyli spełniają kryterium dochodowe z ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci - 800 zł na osobę lub 1200 zł na osobę w przypadku rodziny, w której jedno z dzieci jest niepełnosprawne) przewidziano wyższe wsparcie –  2100 zł miesięcznie Co ważne, refundacja odbywa się tylko na podstawie odpowiednich dokumentów, które potwierdzają faktycznie poniesione koszty. Dopłata z Małopolskiej Niani 2.0 będzie mogła trwać tylko przez 12 miesięcy.

Kto będzie mógł starać się o pomoc z Małopolskiej Niani 2.0?

Program jest skierowany do wszystkich rodziców z Małopolski (preferowane są gminy, w których dostęp do opieki jest najtrudniejszy), których dzieci są w wieku między 5 miesięcem a 3 rokiem życa, a sami nie mają pracy, a chcieliby ją podjąć  lub wkrótce kończą urlop macierzyński, rodzicielski lub wychowawczy.
Warto podkreślić, że rodzice, którzy zostaną objęci programem będą mieć  konkretne obowiązki. Po pierwsze musza wrócic do pracy lub poszukać nowej (jeśli są bezrobotni). A po drugie – zawrzeć z nianią umowę.
Jak wynika z danych Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Małopolsce opieką w żłobkach lub klubach dziecięcych jest obecnie objętych jest zaledwie 9 proc. dzieci. Co więcej – dostęp do tej formy opieki jest mocno zróżnicowany. W mieście to 17 proc. dzieci, na wsi – znikome 1,8 proc.

Więcej szczegółów można znaleźć:
• w punkcie informacyjnym projektu Małopolska Niania 2.0 - Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie, ul. Piastowska 32, 30-070 Kraków
• e-mail: niania@rops.krakow.pl, tel. 12 422 06 36 w. 23
• www.rops.krakow.pl – w zakładce „Małopolska Niania”
• na Fb: www.facebook.com/MalopolskaNiania/