Aktualności
Licealiści "oswajają" depresję: Tę chorobę musimy zrozumieć, by jej uniknąć
27.01.2021

- Pomoc zawsze można znaleźć, tylko trzeba jej poszukać - uważają krakowscy licealiści, którzy w ramach międzynarodowej olimpiady „Zwolnieni z teorii” przygotowali projekt pod tytułem „Depresja społeczeństwa”. Uczniowie przeprowadzają wywiady z ekspertami, dzielą się opiniami, dyskutują o zaburzeniach psychicznych.
Magdalena Woś, drugoklasistka VLO, przyznaje, że temat depresji nie jest przypadkowy.
- Kwarantanna zmieniła nasze życie – mówi. – Większość czasu spędzamy przed komputerami, mamy ograniczony kontakt ze sobą. Wielu moich rówieśników mówi wprost, że znaleźli się w trudnej sytuacji, nie zawsze radzą sobie z emocjami. Dlatego postanowiliśmy w jakimś stopniu „oswoić” depresję, poznać ją, zgłębić temat i zebrać opinie psychologów. Uczymy się i pomagamy w ten sposób sobie nawzajem – podkreśla.
Licealiści w ramach projektu przygotowują informacje o zaburzeniach psychicznych, zadają nurtujące ich pytania psychologom, omawiają różne choroby psychiczne i ich przebieg, a co najważniejsze proszą ekspertów o praktyczne porady.
- Najważniejsze to zrozumieć, że gdy się opowie o problemie, staje się on realny. Można o nim napisać np. do psychologa szkolnego, albo może ktoś z naszych kolegów będzie się wstydził od razu zwrócić do dorosłego, może napisać do nas - radzi Emilia Azierska z II LO. Dodaje, że pomogą rówieśnikom się skontaktować ze specjalistami.
Wywiady i rady licealiści prezentują na swoim profil FB i Instagramie.
Pomysłowi przyklaskuje Małgorzata Makoś- Wiśniewska, psycholog kliniczny. Jej zdaniem, jest to strzał w dziesiątkę, gdyż o depresji łatwiej się rozmawia z rówieśnikiem.
- Jestem pod ogromnym wrażeniem , że zaburzeniami psychicznymi wśród młodzieży zajmują się właśnie ich rówieśnicy – zauważa dr Makoś- Wiśniewska. - To przykład solidarności, wsparcia i głębokiej empatii. W przypadku młodych osób , rola równolatków w zakresie wpływu na postawy i emocje nierzadko jest dużo większa niż rodziny. Dla młodzieży ocena i akceptacja otoczenia stanowi jedną z najważniejszych wartości. Kiedy borykają się z kryzysem psychologicznym , świadomość, że są rozumiani i mają na kogo liczyć , stanowi ważny czynnik zmniejszający ból emocjonalny, a także występowanie zachowań autodestrukcyjnych czy nawet prób samobójczych.
Eksperci są zgodni, że wszystkie akcje propagujące wiarygodne informacje na temat chorób psychicznych zawsze przynoszą bardzo dużo korzyści. Z jednej strony działania tego typu zwiększają wrażliwość na ludzkie problemy, zaś z drugiej zmniejszają tendencje do stygmatyzacji ze strony społeczeństwa.
Newsletter
Chcesz wiedzieć więcej? Zapisz się na newsletter.
Weź udział w sondzie!
Czy w tym roku egzamin ósmoklasisty powinien zostać odwołany?
Szkoły podstawowe i ponadpodstawowe

Ranking krakowskich szkół podstawowych 2020
Szkoły podstawowe i ponadpodstawowe

Ranking szkół Warszawa
Województwo małopolskie

Ranking małopolskich liceów ogólnokształcących
Szkoły podstawowe i ponadpodstawowe

Ile kosztuje nauka w najlepszych podstawówkach?
Newsletter
Chcesz wiedzieć więcej? Zapisz się na newsletter.
- najczęściej
czytane - najczęściej
komentowane