Kto otrzyma 300 zł na szkolną wyprawkę i gdzie złożyć wniosek?

Kto otrzyma 300 zł na szkolną wyprawkę i gdzie złożyć wniosek?
Od 1 lipca będzie można składać wnioski o wypłatę 300 zł z nowego rządowego programu “Dobry Start”. Pieniądze otrzymają wszyscy uczniowie w kraju. W Małopolsce program obejmie około 417 tys. dzieci.
300 złotych jednorazowego wsparcia mają otrzymać wszyscy uczniowie rozpoczynający rok szkolny bez względu na dochód rodziny.

Nowe świadczenie ma przysługiwać raz w roku uczniom, którzy nie ukończyli 20 lat. Dzieci niepełnosprawne uczące się w szkole otrzymają pomoc do ukończenia 24. roku życia.

Aby otrzymać wsparcie, należy złożyć wniosek. Może to zrobić mama lub tata dziecka, opiekun prawny lub opiekun faktyczny, a w przypadku dzieci przebywających w pieczy zastępczej – rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej.

Wnioski o świadczenie będą przyjmowane i realizowane przez te same instytucje, które realizują obecnie świadczenie wychowawcze w ramach programu „Rodzina 500+”. Chodzi tu o urząd miasta/gminy, ośrodek pomocy społecznej lub inną jednostkę organizacyjną (np. centrum świadczeń) właściwą dla miejsca zamieszkania rodzica ubiegającego się o wyprawkę na dziecko.

W Krakowie papierowe wnioski będą przyjmowane w dwóch miejscach:
  • ul. Stachowicza 18, od poniedziałku do piątku w godz.: 7.40- 18.00

• os. Zgody 2 pok. 117 od poniedziałku do piątku w godz.: 7.40- 15.30

Wnioski będzie można składać już od 1 lipca online przez stronę Ministerstwa Rodziny: empatia.mrpips.gov.pl oraz przez bankowość elektroniczną takich banków jak: Alior Bank SA, Bank Millennium SA, Bank Pekao SA, Bank Pocztowy SA, Bank Polskiej Spółdzielczości SA oraz wybrane zrzeszone Banki Spółdzielcze, Credit Agricole Bank Polska SA, Getin Noble Bank SA, ING Bank Śląski SA, mBank SA, Nest Bank S.A, PKO Bank Polski SA (oraz Inteligo), SGB-Bank SA oraz wybrane zrzeszone Banki Spółdzielcze. Możliwość składania wniosku będzie dostępna niebawem również w Banku BGŻ BNP Paribas.

Od 1 sierpnia wnioski można złożyć także drogą tradycyjną (papierową). Należy to zrobić najpóźniej 30 listopada.

W przypadku wniosków złożonych w lipcu i sierpniu, rodziny otrzymają pieniądze do 30 września. W przypadku wniosków złożonych w kolejnych miesiącach gminy będą miały maksymalnie 2 miesiące od dnia złożenia wniosku na jego rozpatrzenie i wypłatę świadczenia.