Kto dostanie podręczniki za darmo, a kogo czekają spore wydatki?

30.08.2016

Kto dostanie podręczniki za darmo, a kogo czekają spore wydatki?
Od tego roku szkolnego zwiększa się liczba uczniów, którzy za darmo otrzymają podręczniki do nauki większości przedmiotów. Jednak dwa roczniki nadal będą musiały z własnej kieszeni pokryć koszt zakupu kompletu książek, a to niemały wydatek.

Od 2014 roku szkoły otrzymują z MEN dotację celową na zakup podręczników, a dzieci z początkowych klas szkoły podstawowej kolejne części rządowego elementarza. W tym roku, w ramach tego programu, nowe książki dostaną dzieci z trzecich klas, a pierwszo- i drugoklasiści będą się uczyć z podręczników po swoich starszych kolegach. Oprócz tego rodzice dzieci z klas I-III nie muszą też martwić się o zakup podręczników do języka obcego i zeszytów ćwiczeń, bo te książki również dzieci dostaną w szkole. Jedynym podręcznikiem, jaki trzeba będzie kupić jest ten do religii (ok. 15 zł).

Książki po starszych kolegach otrzymają również dzieci zaczynające IV klasę. Nowe podręczniki zakupione z dotacji trafią z kolei do uczniów V klasy szkoły podstawowej i drugoklasistów z gimnazjum. Szkoły otrzymają również dotację na materiały ćwiczeniowe dla uczniów klas I – V szkoły podstawowej oraz klasy I i II gimnazjum.

Wydatki czekają natomiast rodziców uczniów, którzy we wrześniu rozpoczną naukę w klasie VI szkoły podstawowej oraz klasie III gimnazjum. Oni będą musieli kupić komplet podręczników i ćwiczeń we własnym zakresie. W przypadku szóstoklasistów to wydatek rzędu 440 zł. Komplet do III klasy gimnazjów kosztuje jeszcze więcej, bo ok. 460 zł.

Szkoły i uczniowie mogą też korzystać z bezpłatnych e-podręczników dostępnych na stronie www.epodreczniki.pl. Oferta bezpłatnych podręczników obejmuje e-podręczniki do wielu przedmiotów oraz dodatkowe materiały dydaktyczne z których nauczyciele i uczniowie mogą korzystać za pośrednictwem różnych urządzeń, w każdym miejscu i w każdym czasie.

Nowe? Stare? Z jakimi podręcznikami pomaszeruje do szkoły twoje dziecko:

I klasa SP – używane podręczniki i nowe ćwiczenia

II klasa SP- używane podręczniki i nowe ćwiczenia

III klasa SP – nowe podręczniki przygotowane przez MEN oraz nowe ćwiczenia

IV klasa SP - używane podręczniki i nowe ćwiczenia

V klasa SP – nowe podręczniki i nowe ćwiczenia

VI klasa SP – podręczniki i ćwiczenia kupują rodzice (koszt ok. 440 zł)

I klasa Gim. - używane podręczniki i nowe ćwiczenia

II klasa Gim. – nowe podręczniki i nowe ćwiczenia

III klasa Gim. - podręczniki i ćwiczenia kupują rodzice (koszt ok. 460 zł)

Twoje dziecko zgubiło lub zniszczyło podręcznik?

Podręczniki, które dziecko otrzymuje w szkole nie są jego własnością. Są mu jedynie wypożyczane, a po skończeniu nauki trzeba je zwrócić szkole, by mogły z nich korzystać kolejne roczniki uczniów. Co zrobić jeśli jednak nasze dziecko zgubiło lub zniszczyło podręcznik? Za książki do klasy I-III zapewnione przez MEN szkoła może żądać od rodziców ucznia zwrotu kwoty 4,34 zł za każdą z czterech części „Naszego elementarza” do klasy I szkoły podstawowej; lub kwoty 4,21 zł za każdą z dziewięciu części podręcznika „Nasza szkoła” do klasy II szkoły podstawowej. Książki do III klasy nie zostały na razie wycenione.

Wpłat należy dokonać na rachunek Ministerstwa Edukacji Narodowej, w treści przelewu wpisując: „zwrot za podręcznik klasa ….., część …” (podając numer części).

Również za zniszczenie lub zgubienie książek zakupionych z dotacji celowej szkoła może żądać zwrotu pieniędzy. Wówczas wpłat dokonuje się na rachunek szkoły.