KRAKÓW. Miasto kupi wreszcie oczyszczacze powietrza dla dzieci

13.07.2018

Ponad 3 mln zł chce przeznaczyć Kraków na zakup oczyszczaczy powietrza dla szkół, przedszkoli i żłobków. Przetarg na dostawę sprzętu właśnie został ogłoszony.
Urządzenia miały trafić do placówek już w ubiegłym roku, zgodnie z uchwałą kierunkową podjęta przez radę miasta na początku marca 2017 roku. Tak się jednak nie stało, bo prezydent Jacek Majchrowski postanowił wcześniej powołać specjalny zespół zadaniowy, który miał się zająć tym tematem.

Zespół najpierw przez kilka tygodni liczył sale w krakowskich placówkach, potem zastanawiał się nad sposobem wyboru odpowiednich urządzeń, w końcu zdecydował o zatrudnieniu niezależnego eksperta, który określiłby parametry, jakie powinien spełniać szkolny oczyszczacz. Poszukiwania odpowiedniej osoby trwały kilka miesięcy, w końcu, dzięki pomocy Państwowego Zakładu Higieny, udało się go znaleźć, ale na raport znów trzeba było czekać kilka tygodni.

Potem zdecydowano się na uruchomienie programu pilotażowego, w ramach którego osiem krakowskich żłobków samorządowych otrzymało oczyszczacze. Miasto chciało przeprowadzić test skuteczności urządzeń, by zdecydować o dalszych losach całego programu.

Kilka dni temu w końcu udało się ogłosić przetarg na zakup urządzeń dla wszystkich samorządowych żłobków, szkół i przedszkoli. Jego wartość oszacowano na ponad 3 mln zł. Termin nadsyłania ofert mija 8 sierpnia, jest więc szansa, że oczyszczacze trafią do placówek jeszcze przed rozpoczęciem sezonu grzewczego.

W niektórych krakowskich placówkach są już takie urządzenia, zakupione przez rodziców lub podarowane przez radnego Łukasza Wantucha z klubu Przyjazny Kraków, który od prywatnych firm pozyskał kilka nowoczesnych oczyszczaczy, a dwa kupił z diety radnego. W tym roku placówki mogły również wygrać urządzenia w konkursie plastycznym zorganizowanym przez radnego Wantucha.

Dyrektorzy placówek podkreślają, że oczyszczacze doskonale się sprawdzają, a oprócz zanieczyszczeń wyłapują również bakterie i alergeny, dzięki czemu maluchy rzadziej chorują.

Autor: Anna Kolet-Iciek redakcja@miastopociech.pl