Dziś dzieci nie wyjdą na spacer. Znowu

Dziś dzieci nie wyjdą na spacer. Znowu
Już od kilku dni w Krakowie utrzymuje się smog. Dziś jest najgorzej. Miasto ogłosiło I stopień zanieczyszczenia powietrza.
Jak podaje WIOŚ, dziś rano średni poziom stężeń pyłów PM10 w Krakowie niemal trzykrotnie przekraczał dopuszczalne normy i wyniósł 116 µg/m3.

Najgorzej jest na al. Krasińskiego i ul. Dietla. Tam normy przekroczone były rano o 278 proc.

Niestety taka sytuacja ma się utrzymywać przez cały dzień. Synoptycy nie przewidują wiatru i opadów deszczu, które mogłyby usunąć zanieczyszczenia i ograniczyć ponowne unoszenie pyłu.

Urząd miasta ogłosił I stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza i ostrzega, że osoby szczególnie wrażliwe m.in dzieci i młodzież poniżej 25. roku życia oraz osoby starsze powinny unikać długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni oraz ograniczyć duży wysiłek fizyczny na zewnątrz. W tej sytuacji uczniowie i przedszkolaki nie wyjdą dziś na spacer.

Problem w tym, że jak udowodnili naukowcy z AGH oraz Krakowski Alarm Smogowy stężenia pyłów wewnątrz budynków choć są nieco niższe niż na zewnątrz, to i tak pozostają na wysokim poziomie.

Tymczasem obiecywane od dwóch lat oczyszczacze powietrza nie zdążyły jeszcze dotrzeć do wszystkich szkół i przedszkoli w mieście. Mają się tam pojawić do końca listopada.

Anna Kolet-Iciek
Fot. pixabay.com