Bohaterowie książek dla dzieci pojawią się w nietypowych miejscach

29.08.2018

Bohaterowie książek dla dzieci pojawią się w nietypowych miejscach
Baltazar Gąbka, Babcia Brygida, Pies Dżok, czy Ferdynand Wspaniały już wkrótce będą mieć w Krakowie swoje ławeczki.
Nowe ławki, poświęcone bajkowym postaciom związanym z Krakowem pojawią się 6 września w skwerze parkowym przy alei Daszyńskiego, a jedna stanie na bulwarach wiślanych pod rzeźbą Smoka Wawelskiego. W sumie ławek będzie sześć, a ich otwarciu będą towarzyszyć atrakcje dla najmłodszych czytelników m.in.: spotkanie z autorką książeczek dla dzieci i dziennikarką Barbarą Gawryluk, a także warsztaty wymyślania historii.

To już kolejna odsłona projektu „Kody miasta” realizowanego przez Krakowskie Biuro Festiwalowe, operatora tytułu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

- Tabliczki umieszczane na ławkach to zarówno forma upamiętnienia twórców i tytułów literatury związanej z Krakowem, jak i swoista dziurka do klucza, przez którą można wejść w świat wirtualnych tekstów, biografii, nagrań, a nawet słuchowisk, które umilą czytelnikom Miasta Literatury UNESCO odpoczynek w parkach, a rodzicom bawiącym dzieci na al. Daszyńskiego dają narzędzie do wspólnego przeżywania przygód bohaterów dziecięcej wyobraźni– mówi Andrzej Kulig, wiceprezydent Krakowa.

Na terenie miasta jest już obecnie blisko 200 literackich ławeczek. Tym razem wśród wyróżnionych książkowych bohaterów znaleźli się: Baltazar Gąbka pióra Stanisława Pagaczewskiego, Babcia Brygida stworzona przez Dorotę Terakowską; wierny Pies Dżok, którego historię spisała Barbara Gawryluk; Maszyna Konstruktora Trurla z „Cyberiady” Stanisława Lema; Detektyw Pozytywka, którego z pewnością znają czytelnicy Grzegorza Kasdepki, a także Ferdynand Wspaniały Ludwika Jerzego Kerna.

Nowe literackie ławki znajdują się na skwerze parkowym przy alei Daszyńskiego wokół placu zabaw. Z kolei ostatnia z nich, poświęcona Smokowi Wawelskiemu znalazła się u stóp Zamku Wawelskiego przy rzeźbie słynnego Smoka.

Premierze ławek przy alei Daszyńskiego towarzyszyć będą rozmaite atrakcje dla dzieci – o godzinie 12.00 rozpocznie się spotkanie z Barbarą Gawryluk, podczas którego dzieci poznają historię Psa Dżoka, a następnie warsztaty literackie o godz. 13.00, w trakcie których uczestnicy będą wspólnie wymyślać niezwykłą historię związaną z Krakowem.

Na każdej z nowych literackich ławeczek, zarówno dziecko, jak i dorosły mogą posłuchać historii wesołych, tajemniczych i wzruszających – mówi Barbara Gawryluk, autorka książek dla dzieci, w tym „Przygód Psa Dżoka”. – Na pewno wszyscy polubią Baltazara Gąbkę czy Babcię Brygidę, przeżyją przygodę z Ferdynandem Wspaniałym czy detektywem Pozytywką, Cieszę się, że poznają również Psa Dżoka, który teraz w Krakowie ma nie tylko pomnik, ale też ławeczkę - zaznacza.

Wszystkie ławki opatrzone zostały specjalnymi tabliczkami, na których obok imienia i nazwiska bohatera znalazł się również specjalny kod QR. Każdym urządzeniem mobilnym wyposażonym w aplikację do odczytywania kodów QR możemy zeskanować ukryty szyfr. Za jego pomocą trafiamy bezpośrednio na stronę internetową, gdzie można przeczytać biografię danej postaci literackiej oraz fragment książki zarówno w wersji tekstowej, jak i audio. Dodatkowo na stronie znajduje się interaktywna mapa, dzięki której można łatwo odnaleźć wszystkie literackie ławki – a także wybrane, najważniejsze literackie adresy Krakowa.

(ANKO)
Fot. pixabay.com