Bezpłatne przejazdy i 3 proc. zniżki na zakupy. Tak wyglądają miejskie programy społeczne

06.11.2018

Możliwość nieodpłatnego korzystania ze żłobków i przedszkoli, pierwszeństwo w przyjęciu do placówek, bezpłatna komunikacja miejska, czy 50 procentowa ulga na bilety wstępu do miejskich muzeów i teatrów. Między innymi na takie profity mogą liczyć posiadacze Krakowskiej Karty Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem. Ale to nie jedyny miejski program skierowany do rodzin.

Program pod nazwą Kraków dla Rodziny „N” został wprowadzony pod koniec maja ubiegłego roku i ma na celu wspieranie rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym. Potwierdzeniem przysługujących w ramach programu zniżek, ulg, preferencji i uprawnień jest ważna Krakowska Karta Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem, wydawana w formie spersonalizowanej karty identyfikacyjnej.

Do korzystania z programu uprawnione są:
- rodziny z niepełnosprawnym dzieckiem zamieszkałe i wspólnie gospodarujące na terenie Gminy Miejskiej Kraków;
- placówki opiekuńczo-wychowawcze typu rodzinnego prowadzone przez Gminę Miejską Kraków lub na jej zlecenie.

Od poniedziałku program został rozszerzony o dorosłe dzieci niepełnosprawne (powyżej 25. roku życia), legitymujące się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności lub orzeczeniem o umiarkowanym stopniu, u których data powstania niepełnosprawności została ustalona przed 21. rokiem życia, a także rodziców i opiekunów faktycznych dorosłego dziecka niepełnosprawnego.

Krakowska Karta Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem upoważnia przede wszystkim do:

- bezpłatnego korzystania z Komunikacji Miejskiej w Krakowie,
- 50 proc. zniżki w opłatach za bilety wstępu m.in. do miejskich teatrów, muzeów, oraz na miejskie baseny,
- zwolnienie z opłat za przedszkole
- Możliwość zapisania dziecka do żłobka poza kolejnością oraz zwolnienie z opłat za pobyt dziecka w żłobku
- wolnego wstępu dla dzieci niepełnosprawnych do krakowskiego ZOO (dla pozostałych członków rodziny 50 proc. zniżki),
- bezpłatnego wejścia do wszystkich oddziałów Muzeum Narodowego w Krakowie,
- 70 proc. zniżki na wybrane wydarzenia realizowane przez Krakowskie Biuro Festiwalowe,

W programie mogą również brać udział podmioty prywatne. Na razie ich lista nie wygląda imponująco. Wśród 22 partnerów “prywatnych” (czyli takich, które nie są instytucjami miejskimi) przeważają muzea, w tym wszystkie oddziały Muzeum Narodowego. Posiadacze karty mogą też m.in. otrzymać zniżkę w wysokości 10 proc. na dostawę butli gazowej, 2 proc. zniżki przy zakupie opon albo 3 proc. na zakupy w Jubilacie.

Nieco lepiej wygląda katalog podmiotów prywatnych, którzy przystąpili do innego miejskiego programu dla rodzin. To Krakowska Karta Rodzinna 3+, która funkcjonuje w mieście od 2014 roku.

Program adresowany jest do rodzin z minimum trojgiem dzieci. Posiadacze karty są zwolnieni z opłat za żłobek, do którego mogą się dostać poza kolejnością, przysługuje im również 50-procentowa ulga w opłatach za przedszkole, a dzieci mogą jeździć za darmo komunikacja miejską. Do tego dochodzą zniżki u 175 partnerów prywatnych. Jednak rabaty przez nich oferowane w większości nie powalają na kolana. To m.in. 5 proc. rabatu na montaż instalacji gazowych, 15 proc. na strzyżenie i modelowanie w salonie fryzjerskim, 3 proc. rabatu na posiłki w barach mlecznych i tyle samo na zakupy w Jubilacie, 5 proc. zniżki na zakup karmy dla zwierząt i od 5 do 15 na posiłki w wybranych restauracjach.

Co roku urząd miasta organizuje uroczystą galę, podczas której wręczane są nagrody dla najlepszych partnerów programu. W tym roku statuetki otrzymali:

W kategorii Kultura i rozrywka – Muzeum Lotnictwa Polskiego (Cena biletu wstępu dla Rodziny 15,00 zł)
Sport, rekreacja i wypoczynek – Kraina Zabaw Dziecięcych Anikino (15% zniżki na wszystkie bilety wstępu),
Oświata i wychowanie – Muzyka dla Smyka,
Zdrowie – Szpital Specjalistyczny im. Ludwika Rydygiera w Krakowie Sp. z o.o.,
Gastronomia i sklepy – Spółdzielnia Handlowa Jubilat,
Usługi – Bank Pekao.

Pełną listę zniżek można znaleźć:

Kraków dla Rodziny N

Krakowska Karta Rodzinna 3+