Anna Zalewska nie chciała zmienić daty zakończenia roku szkolnego. Zrobi to za nią premier

20.05.2019

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział skrócenie roku szkolnego o dwa dni. Zakończenie zajęć miałoby się odbyć 19 zamiast 21 czerwca. Wcześniej ministerstwo edukacji zarzekało się, że taka zmiana nie zostanie wprowadzona.

W sobotę premier Morawiecki podczas wizyty w Zawierciu zapowiedział, że w tym roku wakacje rozpoczną się wcześniej niż początkowo planowano. Poinformował też, że stosowne rozporządzenie jest już przygotowywane. Zgodnie z nim rok szkolny zakończy się 19 czerwca, a nie 21, jak wynika z obecnie obowiązujących przepisów.

Ma to związek z tym, że 21 czerwca wypada w piątek po Bożym Ciele, który zwykle w szkołach jest dniem wolnym. W tym roku miało być inaczej, bo zgodnie z rozporządzeniem z 2017 roku zajęcia dydaktyczno-wychowawcze każdego roku kończą się w najbliższy piątek po dniu 20 czerwca. I właśnie to postanowił zmienić premier.

Często dostaję listy, telefony, sms-y od znajomych, od ludzi, którzy mówią, że w tym roku szkolnym koniec roku wypada nieszczęśliwie, w piątek po Bożym Ciele 21 czerwca. To znaczy, że czwartek, piątek, sobota, niedziela mogłyby być wolne – tłumaczył premier swoją decyzję podczas wizyty w Zawierciu, a na twitterze dodał:

- Oczekiwali tego rodzice, nauczyciele i uczniowie. Dlatego podjęliśmy decyzję, że zakończenie roku szkolnego odbędzie się przed długim weekendem, czyli we środę 19 czerwca. Po co utrudniać, jak można ułatwić. No i wakacje będą dłuższe.

Na stronie internetowej MEN nadal można natomiast znaleźć komunikat z października ubiegłego roku, w którym szefowa resortu zarzeka się, że termin zakończenia roku szkolnego nie zostanie zmieniony.

"W związku z pojawiającymi się pytaniami dotyczącymi zakończenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych w szkołach, przypominamy, że w roku szkolnym 2018/2019 termin ten przypada w piątek, 21 czerwca 2019 roku. Tak wynika z przepisów i data ta nie zostanie zmieniona" - czytamy w oficjalnym stanowisku MEN.

W komunikacie Anna Zalewska ostrzega również dyrektorów przed wyznaczaniem na 21 czerwca dnia wolnego, gdyż na mocy odrębnych przepisów (rozporządzenia MEN w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych), jest to również data wydania uczniom świadectw.

Anna Kolet-Icie
Fot. fotolia