Andrzejki, Mikołajki i bal karnawałowy. Spotkanie z tradycją w bocheńskiej kopalni

28.10.2019

Nawet najmłodsi zauważają, że w okresie świąt coś w domu się zmienia i nastaje radosny czas. Z biegiem lat dziecko zaczyna włączać się w przygotowania i coraz bardziej rozumie związane ze świętami zwyczaje i rytuały. Te tradycje, które są ciągle żywe, nie tylko budują rodzinne więzi, ale również mogą być lekcją historii i poszanowania przeszłości. Czego dzięki nim uczymy dzieci?
Świętowanie i tradycje od zawsze związane były z niezwykłym czasem, intensywnymi przygotowaniami oraz zabawą. W dawnej Polsce, szczególnie na wsiach, zwyczaje szły w parze ze zmianami w kalendarzu i pogodzie. Kiedy kończył się czas pracy na polu, przychodził okres zimniejszych pór roku oraz wróżb, tradycji i świętowania. Kolejno obchodzono Katarzynki, Andrzejki, Mikołajki, Boże Narodzenie, karnawał.

Wiele z tych starych zwyczajów przetrwało do dziś, choć często w innej albo komercyjnej formie. Tym bardziej warto szukać okazji do przekazania dzieciom opowieści o dawnych tradycjach. Dzięki temu od młodości zapoznają się z kulturą swojego regionu bądź całej ojczyzny. Nie bez przyczyny mówi się bowiem, że człowiek bez tradycji jest jak drzewo bez korzeni. To właśnie znajomość rytuałów pozwala odkrywać, kim są nasi przodkowie i jacy my sami jesteśmy. Im wcześniej w dzieciach rozbudzi się historyczną ciekawość, tym bardziej staną się otwarci na poznawanie własnej kultury i tożsamości kulturowej. To też pierwszy krok do zrozumienia dziedzictwa innych narodowości.

Spotkania z tradycją są dla dzieci przede wszystkim dobrą zabawą. Najmłodsi angażują się w realizację zadań związanych z kulturą ludową. Chętnie biorą udział w andrzejkowych wróżbach. Takie warsztaty etnograficzne na poziomie szkolnym umożliwiają oswojenie się z folklorem, rozbudzają lokalny patriotyzm, a przede wszystkim przekazują wiedzę o przodkach i przeszłości. Tylko poprzez zaszczepianie w najmłodszym pokoleniu tradycji, jesteśmy w stanie zagwarantować przetrwanie zwyczajów.

Świętowanie tradycji wymaga wyjątkowej oprawy

Dawne obrzędy przypominały teatr. Zabawa była formą rozrywki, ale również wiązały się z nią przygotowania dotyczące sceny. Dbano, aby przestrzeń, w której rozgrywały się obrzędy i rytuały, pasowała do danego święta. Nie było tradycji bez wyjątkowej atmosfery.

Taką atmosferę dzieci mogą poczuć 250 metrów pod ziemią, w kopalni soli Bochnia, gdzie czekają na nich lekcje tradycji związane z Andrzejkami i Mikołajkami oraz bal karnawałowy. Aura tajemniczości, która roztacza się w kopalnianych salach, pozwoli dzieciom bardziej wczuć się w klimat omawianych tradycji.

Podczas zabawy andrzejkowej dzieci zapoznają się z popularnymi wróżbami.. Będą również zaproszone na dyskotekę w podziemiach i słodki poczęstunek. Mikołajki staną się dobrą okazją, by przybliżyć uczniom tradycję obdarowywania i dzielenia. Dzieci spotkają w kopalni św. Mikołaja, który przyjdzie z workiem pełnym upominków.

Z kolei w radosnym okresie karnawału Księżna Kinga zaprasza wszystkie dzieci na bal w niezwykłej solnej scenerii Komory Ważyn. Bal przybliży dzieciom tradycję związaną z czasem radości i zabawy, jaki nastaje, co roku przed tradycyjnym Wielkim Postem.

Przekazywanie tradycji z pokolenia na pokolenie to taka sama ważna powinność jak nauczanie przedmiotów szkolnych. Uczniowie, którzy znają historię regionu, potrafią nazwać najważniejsze zwyczaje i rozumieją ich pochodzenie, wyrosną na świadomych, budujących zaangażowane społeczeństwo obywateli. To bezcenna wartość.

REZERWACJE:
biuro@kopalnia-bochnia.pl